2016-07-08 08:45:41

Kako se suočiti sa zadirkivanjem i ismijavanjem?

Nasiljem među djecom i mladima smatra se svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje usmjereno prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka učinjeno s ciljem povrjeđivanja, a može se razlikovati po obliku, težini, jačini,  i vremenskom trajanju. Takvo nasilje se ponavlja više puta i obično protivnici nisu jednako snažni (jači protiv slabijih, stariji protiv mlađih ili skupina protiv pojedinca).

Nasilje koje ti se događa u školi te na putu u i/ili iz škole može uključivati ovakva ponašanja:

  • Kada te netko vrijeđa ili naziva pogrdnim imenima
  • Kada te netko nagurava ili povlači
  • Kada ti netko uzima stvari ili novac
  • Kada o tebi netko širi tračeve
  • Kada te vršnjaci ignoriraju ili izbjegavaju
  • Kada te netko udara ili fizički ozljeđuje na bilo koji način
  • Kada ti netko prijeti ili te zastrašuje

Važno mi je da znaš…

Nažalost, mnogi tvoji vršnjaci također trpe nasilje – nisi sam u toj situaciji.  Ne zaslužuješ da ti se to događa – nitko nema pravo da se tako ponaša prema tebi.

Što učiniti u tim situacijama?

Neke svađe možeš sam riješiti tako da izravno kažeš osobi da te to što radi vrijeđa ili boli i zamoliš je da prestane. Pod opširnije slijede neke tehnike koje možeš isprobati.

Asertivno samoizražavanje

Što je asertivnost? Jasno izražavanje vlastitih interesa, osjećaja i mišljenja, bez namjere da se povrijedi druge -  govoriti što točno želiš i kako se osjećaš.

Katkad ljudi mogu biti neljubazni, mogu pokušati natjerati te da činiš stvari koje ne želiš ili te spriječiti da dobiješ ono što zaslužuješ. Prvo i osnovno je reći jasno i glasno: PRESTANI! Možda neće riješiti problem, ali je odličan početak.

Snažno ja!

- izražavanje želja i osjećaja u prvom osobi: Želim! Ne želim! Osjećam! Mislim!

- način da se ponovno stekne osjećaj snage, ako je on izgubljen

- govor u prvom licu, na jasan i samouvjeren način u svrhu izražavanja želja i osjećaja u sukobima

Želim da to prestaneš raditi. Osjećam se loše kada to radiš. Želim da me prestaneš zadirkivati. Ljutim se kada mi to govoriš.

Suprotno, kada samo okrivljavamo druge, bez izražavanja svojih osjećaja, želja i prijedloga za promjenu, to vodi stvaranju dodatnog sukoba.

Također je bitno paziti i na govor tijela kada govorimo te rečenice. Da bismo dobili željeni učinak rečenica potrebno je imati opušten stav tijela, izravno pogledati osobu kojoj je rečenica upućena u oči i samopouzdano reći ono što želimo. Bitno je pokušati izbjeći meškoljenje s rukama, smješkanje izvan konteksta, držanje vlastitih ramena, prikrivanje usta rukom, ili tiho mumljanje u bradu. Kako bi bio što sigurniji da ćeš moći tako nastupiti, možeš vježbati ispred ogledala, s roditeljem ili sam.

Osoba: Hej patuljče, imaš neki problem? Mi: Ne volim kada si ovako zloban prema meni.

Ako te netko u školi zlostavlja i ti napraviš ono što on/ona traži – moguće je da će nastaviti sa svojim zahtjevima. Evo još nekoliko ideja kako se nositi sa zadirkivanjem:

Moćno možda

Moćno možda je tehnika koja može poslužiti kao obrana u bilo kojoj situaciji kada nam se ne sviđa ono što nam druga osoba govori. Ona omogućuje da odgovorimo na bilo koju verbalnu situaciju u kojoj kritika, osuda ili zadirkivanje ima za cilj posramiti, poniziti i pokuditi osobu. Moćno možda podrazumijeva korištenje izjava poput „možda si u pravu“ ili „možda je tako“ i to uvijek i iznova dok osuđivanje ne prestane. Ako netko koristi takvu vrstu teških i zajedljivih riječi koje jednostavno ne možemo lako zanemariti, uvijek možemo pribjeći „ja rečenicama“.

Osoba: Haha, kada si kupio tu odjeću, u prošlom stoljeću?   Mi: Možda si u pravu. Osoba: Naravno da sam u pravu. Kako možeš to uopće nositi?  Mi: Možda si u pravu.  Osoba: Daj odrasti mali!  Mi: Možda hoću!

Osnovna škola Josipa Kozarca Vinkovci