« Prosinac 2017 »

Koliko dnevno provodiš vremena na internetu?

BLAGO DANU KOJI POČNE MIRISIMA KRUHA

Blago danu koji počne mirisima kruha!
Ništa tako ne miriše, što god da se skuha.
Pekare nas tako mame od ranoga jutra.
Oduvijek je tako bilo, a bit će i sutra!

Svaki pekar pozna brašna različite vrste.
Od njega se prave čuda - da poližeš prste!
Kiflice od prhkog tijesta, pogače i pite,
mliječne ili voćne štruce, rezane na šnite.

Netko više voli krafne, netko štrukle slasne,
od najtanjih svježih kora bureke nemasne.
Po svemu se posut može šećera il' soli,
sezama il' origana, netko i to voli…

Pekari, k'o čarobnjaci, oduvijek se trude
othraniti tim umijećem i djecu i ljude.
Zato svatko neka čuje za pekarsko znanje
jer baš ono zaslužuje najveće priznanje!

Natali Šarić

Povijest škole

Osnovna škola Josipa Kozarca je najstarija  škola u Vinkovcima, osnovana naredbom iz 1761. godine s ciljem da služi „za popravak toga još sirovog krajiškog puka i za pripremanje podčasnika za vojnu službu“. S radom je počela 1765. godine.

Nastavni jezik u školi bio je njemački , a obuku su vršili učitelji njemačke nacionalnosti. Školu je u početku nadzirao svećenik, a kasnije časnici Austro-Ugarske Monarhije. Škola je bila smještena u privatnoj zgradi, trorazredna sa 44 polaznika sve od 1765. do 1856. godine kada postaje četverorazredna. Polaznici su učili čitanje, pisanje, računanje, njemački jezik, prirodopis, fiziku, nešto povijesti i zemljopisa, zemljomjerstvo, crtanje i vjeronauk. Obučavanje je u početku bilo individualno, a kasnije skupno. Pisalo se crnilom i guščjim perom, a 1860. godine u školi se počela koristiti pločica i pisaljka, pa i olovke. Čitanje se obučavalo metodom sricanja i glasovnom metodom.

Hrvatski jezik uveden je u nastavu tek 1869. godine i od tada se njime poučavalo. Nastavu su izvodila tri učitelja u tri razreda. U školi su radili mnogi istaknuti učitelji: Nikola Hadžić koji je prvi uveo „usmeno računstvo“, a pisao je i udžbenike, zatim Jodl koji je 1939. otvorio pedagoški tečaj u školi, 1844. Ivan Filipović (1823.-1895.), hrvatski učitelj svih učitelja. Josip Kozarac (1858.-1906.) pohađao je školu 1867., kao i mnogi drugi.

Inicijativa za izgradnju nove školske zgrade pokrenuta je 1902. godine, a 1909. godine škola je preseljena u nove prostore koje koristi i danas.

U to su vrijeme školu pohađali isključivo dječaci i  nosila je naziv Niža pučka škola. Od nje se 1950. godine odvaja Osnovna škola „Antun Gustav Matoš.“

Trinaest godina kasnije, škola dobiva ime Osnovna škola „Josip Kozarac“ Vinkovci.

Rekordan broj učenika, njih čak 1163, pohađa školu tijekom školske godine 1985./86.  kada škola broji 34 razredna odjeljenja.

Školska godina 1991./92. nije ostvarena u prostorijama škole zbog učestalih napada na grad te su učenici bili prisiljeni završiti razrede u drugim školama.

Sljedeću školsku godinu, 1992./93.,  školu je pohađalo 747 učenika u 26 odjeljenja.

U Domovinskom je ratu školska zgrada u nekoliko navrata zadobila teška oštećenja neprijateljskim bombardiranjem te je djelomično sanirana.

Godine 1995. škola mijenja ime u Osnovna škola Josipa Kozarca, Vinkovci.

Informatička učionica s internetskim pristupom započinje s radom 1998. godine.

Dan škole se slavi 18. ožujka, na rođendan Josipa Kozarca.